Dernek İletişim: info@kasider.org

EMRE BUĞDAY

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1975 Kocaeli doğumluyum. Aslen mühendis olmakla beraber, 20 yıldır sigorta sektöründeyim. Mesleğe Anadolu Sigorta’da Risk Yönetimi Uzman Yardımcısı olarak başladım, 2007 yılında Marsh Broker’liğe Senior Broker olarak katıldım. 2016 yılından beri de Chubb Turkiye’nin Genel Müdür’lüğü görevini ifa ediyorum.

İş hayatında,  size göre kadınların en büyük katma değerleri nelerdir  ?
Tüm hayat genelinde olduğu gibi, iş hayatı özelinde de kadınların yarattığı en büyük katma değer bence yüksek duygusal zekalarının getirdiği empati kurma yeteneği! Doğal içgüdülerinden kaynaklı “sonuç odaklı” yaklaşımları, sorunlara/problemlere getirdikleri “egosuz” çözümler ve yine doğal auralarının yarattığı pozitif enerjiden kaynaklı bütünleştirici/kaynaştırıcı yaklaşımları, içinde bulundukları ekipler adına büyük bir motivasyon kaynağı yaratıyor.

Bir kadını iş hayatında mutlu edebilmenin formülü , Şirketinizin CEO “su olarak nedir sizce ?
Özel hayat/iş dengesinin doğru kurgulandığı bir çalışma ortamı yaratmak, adil ve şeffaf bir yönetim anlayışını sürdürmek, aktif dinlemeye ve empatiye dayalı bir iletişim platform kurmak ve elbette “kadın” kimliklerine gereken saygıyı göstermek.

Kadınların iş hayatında karşılaştığı en büyük problemler nelerdir ?
Asırlardır süren ama gelişen dünyada henüz beklenilen yere ulaşmasa da en azından önemli bir aşama kaydedilen “fırsat eşitliğinden yoksunluk”! Maalesef hayatın diğer alanlarında olduğu gibi, iş hayatında da kadının erkeğe kıyasla sadece fiziki özellik açısından (ki çoğu alanda aslında kadınlar daha güçlü ve dirayetli olsalar bile!) güçsüz görülmeye/gösterilmeye çalışılması, kariyerlerinin başlarında evlilik/anne olma potansiyelleri nedeniyle “sürdürülebilirlik” açısından hep bir önyargı ile karşılaşmaları, anne olanların iş/özel hayat dengesi kurması için yeterli töleransı görmemeleri ve kariyerlerinde yükseldikçe genellikle “erkekler ligi” olarak adlandırılabilecek üst düzey yönetim aşamasında ötekileştirilmeye çalışılmaları en büyük problemlerin başında geliyor. Madalyonun diğer tarafından baktığımızda da; güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen kariyerli kadınların, özel hayatlarında da üzerlerinde baskı olduğunu ve bunun da iş hayatlarına negatif olarak yansıdığını söyleyebiliriz.

Şirketinizin kadın çalışanlarınıza verdiği önem konusunda bize neler söyleyebilirsiniz ?
Sadece Chubb Türkiye özelinde değil, dünyada tüm Chubb genelinde kadın çalışanlarımızı el üstünde tutuyoruz  Aslında daha da önemlisi; Diversity & Inclusion Şirketimizin merkez felsefesinde büyük önem arz ediyor. Cinsiyeti, ırkı, dili, dini, cinsel tercihi…vb ne olursa olsun, tüm çalışanlarımız Chubb dünyasında her açıdan eşit davranılıyor. Tüm bu “farklılıklar”ın uyum içinde çalışabilmesi bizim için çok önemli, yönetim olarak gerek fiziksel şartları, gerekse davranışsal metodolojileri bu uyumun en üst seviyeye gelmesi için oluşturmaya çalışıyoruz.

Kadın Liderlerde gözlemlediğiniz olumlu ortak özellikler nelerdir ?
Ekipleriyle kurdukları açık ve motivasyona dayalı iletişim, yüksek seviyede problem çözme yetenekleri, kritik konularda karar alma ve eyleme geçme hızları, kriz yönetimi becerileri ve hepsinden de önemlisi doğanın kendilerine sunduğu en büyük avantajlardan biri olan duygusal zekaları sayesinde ekiplerine eşsiz bir paylaşım ortamı yaratmaları!

Bir kızınız var , bir baba olarak kızınıza gelecekteki iş hayatına dair verebileceğiniz en büyük tavsiyeler neler olurdu ?
Sabırlı olmak, hedeflerini gerçekçi bir şekilde belirlemek ve ulaşmak için gönülden çalışmak, sevdiği işi seçmek veya seçtiği işi sevmek, paylaşımcı ve yardımsever olmak…ve tabi ki; hayatının merkezine iyi insan olmayı koymak, gerisi kendiliğinden gelir zaten.

Derneğimize üye olan ilk erkek Genel Müdür olarak , Derneğimizi ne şekilde desteklemeyi düşünmektesiniz ?
Hep destek, tam destek sloganını şiar edinerek; büyük bir memnuniyetle Derneğinizin her alandaki çalışmalarına katkı sağlamaya hazırım. Seminerlere konuşmacı olarak katılabilirim, sosyal sorumluluk projelerinizde aktif olarak yer alabilirim, genç kızlarımıza kariyer koçluğu/mentorlük saglamak gibi bir planınınız varsa parçası olabilirim…

Genç ve tecrübesiz Bir kadına iş hayatında mentorluk yapıyor olsaydınız , başarılı ve mutlu bir iş hayatı için ilk 5 tavsiyeniz neler olurdu ?
1. Kendini ve değerini bil, farkında ol
2. Bireysel başarının, takım çalışmasından geçtiğini asla unutma 3. İnsana yatırım yap 4. İş/özel hayat dengeni asla ihmal etme – aile/sağlık herşeyden önemli 5. Herkese saygılı ol, unutma; başarı=1/ego!